Szklarska porEba

Szklarska Poręba, zwana również „bramą” do Karkonoszy, to malownicze miasto, idealne dla osób zainteresowanych uprawianiem sportów zimowych. Piękny krajobraz przyciąga na wczasy niezależnie od pory roku.

Liczne i dobrze rozbudowane trasy biegowe, wyciągi narciarskie i nartostrady bez wątpienia zadowolą nawet najbardziej wymagających narciarzy oraz turystów, którzy bez problemu znajdą noclegi w Szklarskiej Porębie, dostosowane do indywidualnych upodobań i potrzeb.

Odwiedzając Szklarską Porębę nie można nie zobaczyć Wodospadu Kamieńczyka. To najwyższy, karkonoski wodospad znajdujący się po polskiej granicy. Posiada on trójstopniową kaskadę o długości 27 metrów, a sam wodospad mierzy aż 843 m n.p.m. Po wyprawie odpocząć przy gorącej czekoladzie w schronisku „Kamieńczyk”, znajdującym się w okolicy.

Drugim popularnym wodospadem jest Wodospad Szklarki. Znajduje się on na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a kaskada ma aż 13,3 metrów wysokości. Co istotne – trasa do Wodospadu Szklarki jest przystosowana do wózków i osób z niepełnosprawnościami. Obok niego również znajduje się schronisko w którym można odpocząć po wyprawie, a nazwa się ono „Kochanówka”, oraz zakupić pamiątki w okolicznych sklepach.

Szklarska Poręba to nie tylko miejscowość nastawiona na zimową turystykę. W cieplejszych miesiącach można aktywnie wypocząć korzystając z aż 450 kilometrów tras rowerowych. Są one dostosowane zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów – można wybierać z pięciu poziomów trudności.

Lecz Szklarska Poręba oferuje również atrakcje dla mniej wysportowanych turystów! Muzeum Minerałów z pewnością zachwyci każdego odwiedzającego. Nie trzeba być zapalonym geologiem by przeżyć niesamowitą przygodę oglądając muzealne okazy. Malownicze minerały, żyjątka zaklęte w kamieniach robią ogromne wrażenie na żywo, oraz są niezwykle fotogeniczne. Odwiedzając tak piękną miejscowość warto odbyć chociaż jeden spacer czarującymi uliczkami w centrum. Klimatyczne kawiarnie rozgrzeją zmęczonych spacerowiczów, a restauracje oferujące lokalne przysmaki idealnie zaspokoją głód wczasowiczów po dniu pełnym wrażeń na urlopie w górach.

Jak dojechać do Szklarskiej Poręby

Miasto położone jest przy trasie międzynarodowej E-85, dzięki czemu osoby wyjeżdżające na wypoczynek autem bez kłopotów szybko dotrą na miejsce. Dla tych, którzy wolą podróżować transportem publicznym Szklarska Poręba posiada Dworzec Autobusowy PKS oraz Dworzec Kolejowy PKP. Aby dotrzeć do wybranego przez siebie noclegu, z dworca można dojechać taksówką lub… rozpocząć swoje wczasy od spaceru po przepięknej okolicy.

W Szklarskiej Porębie znaleźć można noclegi niezależnie od preferowanego stylu wypoczywania. Liczne pensjonaty, pozwalające zatracić się w górskim klimacie miejsca idealnie sprawdzą się zwłaszcza osobom, które preferują aktywny wypoczynek. Dla tych turystów, którzy poza zwiedzaniem miasta chcą po prostu odpocząć w komfortowych warunkach dostępne są hotele, wille, apartamenty. Dla tych najbardziej wymagających idealnie sprawdzą się hotele posiadające w swojej ofercie Strefę SPA oraz basen.

Niezależnie od preferowanego stylu wypoczynku, zdecydowanie warto przyjechać do Szklarskiej Poręby chociaż na kilka dni. Piękna okolica, styl budynków, sportowe i muzealne atrakcje z pewnością zadowolą nawet wybrednych wczasowiczów.