nad morzem

Góry są przepiękne. Jednak wakacje nad morzem to jeden z najpopularniejszych sposób spędzania letniego urlopu. Słoneczne plaże, morskie kąpiele i leczniczy wpływ morskiego powietrza corocznie przyciągają rzesze turystów. Problem pojawia się w momencie, kiedy należy znaleźć odpowiednie lokum. Niełatwo wybrać coś dla siebie spośród setek dostępnych ofert: hotel, domek wypoczynkowy, namiot, a może prywatny apartament?

Poniżej znajduje się krótkie przedstawienie popularnych typów noclegów dla spragnionych wakacji urlopowiczów.

Domki nad morzem

Jeden z najbardziej lubianych noclegów wśród turystów. Sprawdzi się dla rodzin z dziećmi jak i singli szukających wytchnienia od miejskiego zgiełku. Wybór domków letniskowych nad morzem sprzyja prywatności i pozwala na dużą swobodę wypoczynku. Na rynku znajdują się oferty o różnym standardzie i udogodnieniach – od jednopokojowych domków z niewielkim aneksem kuchennym po wręcz luksusowe domki.

Najbardziej pożądane są jednak domki blisko plaży bez względu na standard, gdzie główna atrakcja znajduje się w niewielkiej odległości. Ten wybór nie sprawdzi się dla osób, które szukają hotelowego zgiełku, śniadań a la carte i całodobowej obsługi gościa.

Gdzie znaleźć dostępne domki? Możliwości jest sporo. Warto korzystać z portali turystycznych, w których ofert domków letniskowych jest bez liku. Portale aktywne są w sieciach społecznościowych, dobry przykład pod tym względem daje e-wczasy.pl – każdy poszukiwacz noclegów pewnie dobrze zna to logo:

domki nad morzem

Hotele nad morzem

Nieustannie biją rekordy popularności ze względu na łatwy dostęp do informacji i kompleksową obsługę gościa. Dzięki temu nie ma potrzeby zamartwiać się o posiłki, zmianę ręczników czy organizację wycieczki fakultatywnej.

Hotele nad morzem ze SPA czy z basenem lub siłownią są idealnym lokum dla osób, które cenią luksus i chcą mieć wszystkie atrakcje w zasięgu ręki, szczególnie, jeżeli hotel oferuje apartamenty nad morzem. Minusem może być mniejsza przestrzeń prywatna i niesprzyjający rozrywkom regulamin hotelowy.

Pokoje i kwatery

Sposób budżetowy, ale niekiedy ryzykowny. Choć często tego typu obiekty oferują dobrą cenę i lokalizację, zawsze gościa może zaskoczyć nieciekawy współlokator lub właściciel kontrolujący swojego najemcę na każdym kroku. Standard jest bardzo zróżnicowany, więc takie oferty najlepiej przyjmować z polecenia.

Pensjonaty nad morzem

Opcja ta nie tak kosztowna jak hotel, a świadcząca usługi na podobnym poziomie. W pensjonacie możemy spodziewać się całodobowego wyżywienia i serwisu sprzątającego, ale udogodnienia typu basen lub siłownia, to już zbyt wygórowane wymaganie. Plusem jest przytulna atmosfera i zazwyczaj niewielka ilość pokojów, co sprzyja wyciszeniu, jednak dla oczekujących wysokich standardów, ten typ noclegu się nie sprawdzi.

Agroturystyki nad morzem

Agroturystyka to miejsce dla prawdziwych pasjonatów wiejskiego życia. Oferty są bardzo różnorodne. Można mieszkać z właścicielem lub indywidualnie, pomagać w gospodarstwie lub tylko przyglądać się wiejskim pracom, podziwiać krajobrazy i brać udział w lokalnych rozrywkach takich jak wędkowanie, jazda konna czy spływy kajakowe.

Kwestie wyżywienia też często ustala się indywidualnie. Taki rodzaj noclegów może okazać się atrakcyjną wakacyjną przygodą dla całej rodziny.

Pola kempingowe nad morzem

Ten typ noclegów ma wiele plusów, ale także wiele minusów. Oprócz tego, że jest dość niedrogi i często umiejscowiony blisko plaży, może przysporzyć kłopotu przy deszczowej pogodzie lub nieodpowiednim sprzęcie. Posiadanie kampera lub dobrej jakości namiotu zdecydowanie ograniczy ekspozycję na nieprzewidziane sytuacje.

Przy wyborze tego typu noclegu należy pamiętać o ograniczonej dostępności do publicznych toalet i pryszniców. Zdecydowanym plusem jest tutaj zupełna niezależności i możliwość zmiany miejsca na kempingu w każdym momencie. Miłośnicy grilla i atrakcji na świeżym powietrzu odnajdą tutaj swoją oazę.

Kiedy rezerwować noclegi nad morzem?

Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, aby mieć większy wybór i uniknąć rozczarowania brakiem dostępnych miejsc. Często najlepsze oferty znikają bardzo szybko, szczególnie w sezonie wakacyjnym, więc warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że znajdziesz wolne miejsce w obiekcie, który spełni Twoje oczekiwania.

Rezerwując nocleg z wyprzedzeniem, masz również większą szansę na znalezienie lepszych cen i warunków. Często w listopadzie i grudniu pojawiają się promocje na wynajem domków nad morzem, sięgające nawet 20-30% (oczywiście mówimy o rezerwacjach na przyszły sezon wakacyjny).